Barvy Kubíček sro

10 důležitých rad při malování

08.02.2017 14:50

 

  1. Jaké volit barevné tóny
Je obecně známé pravidlo, že menší pokoj či byt a také tmavší prostory orientované na sever je vhodné vymalovat světlejšími barvami či dokonce bílou, abychom je opticky zvětšili a prosvětlili. Ostatně letošním trendem jsou světlé tóny, které vycházejí z bílého základu.
Pochopitelně je také důležité respektovat osobní vkus a především naturel a temperament obyvatel domu či bytu. "Energičtí lidé se potřebují po příchodu do bytu uklidnit, proto raději volí studené barvy jako je modrá, zelená nebo hnědá. Bílá, žlutá a oranžová naopak dodávají energii," podotýká technicko- obchodní zástupce společnosti Dům barev Radek Kříž s tím, že studené tóny je vhodné volit pro pracovny a ložnice, teplé naopak do jídelen, kuchyní a chodeb. 
  1. Omyvatelné barvy do jídelny nebo dětského pokoje

Na trhu se pochopitelně vyskytuje široká škála barev od těch "klasických" až po omyvatelné interiérové malířské barvy (jako například Primalex Fortissimo Clean. Ty jsou vhodné do více namáhaných prostor, například do obývacích pokojů, chodeb, dětských pokojů, jídelen, kuchyní, atd.
Co všechno je možné z takové barvy setřít? Téměř cokoliv, shodují se odborníci. S hadrem, vodou a saponátem jde dolů ze stěny špenát či kečup z jídelny, šmouhy od bot z předsíně, obrázky namalované pastelkami z dětských pokojů či otisk psí tlapy. Tedy šmouhy, kvůli kterým byste při využití klasických barev už museli brát do ruky barvu a štětku. 
  1. Kolik barvy koupit
Potřebné množství barvy vypočteme z výměry natíraných ploch a údajů o průměrné vydatnosti (tedy kolik metrů plochy, často stanované v intervalu od-do, lze vymalovat 1 litrem konkrétní barvy), které bývají uvedené na obalu nebo technickém listu barvy. "Platí zde, čím hrubší povrch natírám, tím větší množství barvy budu potřebovat a musím se řídit spodní doporučenou hranicí vydatnosti. Např. u omítky zrnitosti 2,5mm budu mít vydatnost klidně i o 2m2/l (tedy natřu o 2 metry plochy méně, než u
hladké omítky) barvy menší než u hladkého povrchu typu sádrokartonu," konstatuje Radek Kříž ze společnosti Dům barev. 
  1. Štětka a váleček, ale jaký? 
Zatímco rohy místností, prostory kolem vypínačů, zásuvek, kuchyňských linek a další detaily lépe natřeme štětcem, pro větší plochy je vhodný váleček. "Správný typ válečku závisí na druhu barvy a hrubosti malovaných stěn. Například u jednotlivých nátěrových hmot Primalex vždy doporučujeme konkrétní typ válečku, který máme prověřený a otestovaný a s kterým dosáhneme velmi kvalitního povrchu," podotýká odborník z Domu Barev.   
  1. Pečlivost při zakrývání se vyplatí
Podle odborníků ze sítě obchodů Dům barev lidé často podceňují pečlivé zakrytí vybavení svého bytu či domu před tím, než s malováním začnou. "Je to důležité zvlášť při používání kvalitnějších disperzních barev a penetrací. Zejména penetrace totiž po zaschnutí nejde odstranit a na povrchu skel a dlažby může zanechávat skvrny," míní Radek Kříž. Pokud už nám barva znečistí nezakrytý povrch, je potřeba ji setřít co nejrychleji.
Pro zakrytí podlahových lišt, zárubní, okenních rámů, vypínačů a zásuvek je nejvhodnější maskovací páska, nábytek překrýváme zakrývací fólií a podlahy vlnitou lepenkou či textilní savou zakrývací fólií. 
  1. Je potřeba škrábat? 
Nezbytnost škrábání ověříme jednoduchým způsobem. "Postačí nám k tomu váleček, který namočíme a přejedeme s ním několikrát po stěně. Pokud se nátěr na váleček nalepí, jednoznačně musíme staré malby oškrábat," konstatuje odborník z Domu barev. 
  1. Penetrace
Penetrace sjednotí savost podkladu, zpevní různorodé povrchy, zároveň zvyšuje přilnavost dalším nátěrům a barva bude lépe krýt. Nezbytná je vždy při malování nových dosud nenatřených nebo vyspravovaných povrchů po štukování, opravách, tmelení. Dále na plochy, které byly zbaveny starých maleb oškrábáním a starší sprašující nátěry. "Univerzální penetraci používáme na nové povrchy, u problematických povrchů je nutné použít penetraci hloubkovou. Dále máme ještě fungicidní penetraci, kterou použijeme u povrchů, kde se vyskytuje plíseň," konstatuje Radek Kříž. 
  1. Tmelíme
Výběr tmelících materiálů je obrovský. K vyspravení nerovností a děr používáme práškový tmel, vnitřní stěrku jemnozrnnou (obojí od Primalexu) či akrylátový tmel. Ten je ostatně vhodný i k opravám prasklin v omítkách na stěnách u oken a dveří, nebo spár mezi sádrokartonovými deskami a minerální omítkou. 
  1. Po směru hodinových ručiček
V rámci samotného malování je správný řemeslný postup v místnosti po směru hodinových ručiček a z rohu. Začínáme se stropem, teprve poté přijdou na řadu stěny. Nejdříve natřeme detaily štětcem a následně válečkem plochy. V případě různých odstínů napojovaných v rohu místnosti nebo stropu je nutné pokračovat s jiným odstínem až po zaschnutí sousedícího odstínu. 
 
"Nátěr se aplikuje zpravidla ve dvou vrstvách, na podklady podobného odstínu může postačovat i jeden nátěr. Další vrstvu nanášíme po zaschnutí nátěru, tj. po 2 - 8 hodinách, což je individuální dle druhů nátěrových hmot," říká odborník z Domu barev.  
  1. Jak zabránit "kocourům" na stěnách?
"Šmouhám a jiným defektům předejdeme penetrací před výmalbou. Penetrace se musí do podkladu zcela vsáknout a nesmí zanechávat na povrchu lesklý film! Nové minerální omítky nebo vysprávky musí být vyzrálé minimálně 4týdny," zdůrazňuje Radek Kříž z Domu barev a dále doplňuje: "Váleček musí být při aplikaci barvy neustále dostatečně mokrý a musí obsahovat barvu rovnoměrně po celém obvodu . Barvu válečkem vždy napojujeme a sjednocujeme nezaschnutou do stejnoměrné vrstvy po celé natírané ploše."
               


Vyhledávání

Kontakt

Barvy Kubíček s.r.o. Okružní 2004 Tachov 34701

Otevírací doba:
Po - Pa 8,00 - 16,30
Sobota 8,30 - 11,30374 724 202 Pevná linka
720 684 540 p.Packan